Level 1, 2 ,3
You can not select more than 25 topics Topics must start with a letter or number, can include dashes ('-') and can be up to 35 characters long.

56 lines
14 KiB

\id JUD Assamese Old Version Revision
\ide UTF-8
\rem copyright Information: Creative commons Attribution- ShareAlike 4.0 License
\h যি
\toc1 যিৰ পত
\toc2 যি
\toc3 যি
\mt1 যিৰ পত
\imt ‘যিৰ পতৰ’ৰ পতনি
\im লখকৰ নম অনই এই পতৰখনক ‘যিৰ পতর’ বি হয। যিই নিজৰ বিষযৰ ভক যবৰ ভই বি পৰিচযি। সৰ ভইসকলৰ মজৰ এজন বিিসত ল হয (যি ১)। আমি, এই পতরখন পৰণিিমৰ পরসঙগক ল এক নিদষট মণডলৰ কৰণ অভিত আছিল নই; সমভৱত ইহকসকলৰ মজতিৰ মল পঠকসকল গঢি উঠিিল। তথিও যিই তৰ পতরখনত “যিসকল আমনিত লক, যিসকলি ঈশবৰক পম কৰ আৰটৰ কৰণ ৰকিত” (যি ১) সই সকলকক সমধন কৰি। খটৰ জনমৰ পছত, সমভৱত ৬০ খদত এই পতরখন লিিল।
\ip যিই সকলিন লকক উদয কৰি এই পতরখন লিিিল। এই পতৰ যকক ভণড শিষকসকলৰ দিপথ পৰিিত নহবল সতরক কৰিিই আছিল, তৰ এই পতর লিৰ উদয (যি ৪)। তিজৰ তরকবৰক শকি কৰিত গব দিৰণিিমৰ ঘটনৰ উলখ কৰি। ভণড শিষকসকলৰ বি সতরক কৰ আৰ চদম-ঘম, সবরগদতৰ উদিি আদি ধৰি (যি ৪, ২পিতৰ ২:১), এই পতরৰ বহৰণক ‘পিতৰৰ দি পতৰ’ত লি
\iot চমিৱৰণ:
\io পরথমত, যিই তৰ পঠকসকলক সমধন কৰি\ior (১-২)।\ior*
\io দি, ত ভণড শিষকসকলৰ বিিসকলক সতরক কৰি পতর লিৰ উদয ব কৰি \ior (৩-৪)।\ior*
\io পছত তৰণিিমৰ ঘটন আৰকসকলৰ পৰ উদহৰণ দি ধৰি\ior (৫-১৬)।\ior*
\io তৰ পছত তৱধনতৰ পরতিকৰ পরতিি উচিত, সই বিষয \ior (১৭-২৩)।\ior*
\io অৱশষত ত ঈশবৰৰ পরশ কৰি পতরৰ সমৰণিি\ior (২৪-২৫)।\ior*
\c 1
\cl ১ অধ
\ms বিসৰ পকণপণ কৰিবলিদন
\p
\v 1 যি, যটৰ এজন দস আৰবৰ ভই; পি ঈশবৰত যি সকল পিয় পৰ আৰি সকল যটৰ কৰণ ৰকিত\f + \fr 1.1 \ft ১ পি ১:৫\f* আছ, সই আমনিত লকসকলৰ সমপল:
\v 2 আপকল দয়, শি আৰম বযৰ হওক।
\p
\v 3 হিয় সকল, আমৰ সকল পৰিণৰ বিষয়িিবল মই পরযজন বধ কৰ, ঈশবৰৰ পবিৰ লকসকলৰ ওপৰত এবৰ সমৰিত হিসৰ পকণপণ\f + \fr 1.3 \ft ফিি ১:২৭; পৰ ১২:১১\f* কৰিবল আহন কৰি আপকলিি
\v 4 কিয়নহ গপন আপকৰ মজত সল; তক য দণডৰ পৰ হ’ব, এই বিষয়বৰ পৰি আছ। তক ভকিন লক। ত আমৰ ঈশবৰৰ অনৰহক লমপট আচৰণত সলনি কৰ আৰ আমৰ একমৰ অধিপতি আৰৰভক, অৰৎ যটক অসৰ কৰ
\p
\v 5 কি এই বিষয আপ সকল কথিও, আপকক সৱৰব খ, পৰভিচৰ দশৰ পৰৰ লক সকলক ৰক কৰি উলিই আনি, আৰছত যি সকল লক বিস নকৰি, সই লক সকলক তিনষট কৰি।\f + \fr 1.5 \ft গণ ১৪:২৯ ৩৭; ২৬:৬; ১ কৰি ১০:৫-১২; ইব ৩:১৬-১৯\f*
\v 6 আৰিবৰগৰ দত সকলিজৰ আধিপতয নি, নিজ বসসন তগ কৰি, তকক ত মহ-দিনৰ সধ-বিৰৰ অৰ, অননত দণডৰ বনধনি অনধকপৰ অধনত ৰি
\p
\v 7 এইটিক চদম আৰ ঘম নগৰৰ নিি, আৰ ইযৰ চিওফলৰ নগৰবৰ তকৰ দৰগমন আৰনৰ অভিষত লিত হ’ল। ত অননত জইৰ শিগ কৰি আমৰ আগত আরি আছ
\v 8 তথি এইদৰ এই লক সকল সপন দিকৰ শৰৰক অশি কৰ, পৰভবক অৱহ কৰ আৰ মহিৰ অধি সকলৰ বিি কৰ
\p
\v 9 কিৰধন সবৰগৰ দত মিিৰ মতদহৰ বিষয় চয়তনৰ লগত বিৰ কৰিগযধ কৰি, তিৰ বিি অপমন নকৰি; কিৰ পৰিৱর ক’ল, “পরভক ডবিওক৷”
\v 10 কিিিষযক ন, সই বিষযি কৰ; জনহন পশৰৰ দৰিহক সিকৰ, তই নষট হয়।
\v 11 তক সনপৰ পৰ; কিয়ন কয়িনৰ\f + \fr 1.11 \ft আ ৪ অধয়\f* পথত গমন কৰি আৰয পৰ অৰিিয়মৰ\f + \fr 1.11 \ft গণ ২২ অধয়; ২ পি ২:১৫\f* ভিপ পথত লৰ ধৰি আৰৰহৰ\f + \fr 1.11 \ft গণ ১৬ অধয়\f* পৰতিদত তক বিনষট হ’ল।
\p
\v 12 তক হ’ল, আপকৰ পম-ভজত একলগজন কৰ, পৰ তলত লই থকিনজনক শিলসবৰপ। তিলজজভিজকিিভয়ৰতিলন কৰ। তক বতহৰ দই চলই নি নথকঘ; তক হমনত-কলৰ ফলহন\f + \fr 1.12 \ft য ১৫:৪-৬\f*গছ, উঘি পৰ গছ, আৰৰ মৰ
\v 13 তক নিজৰ লজ সবৰন উলিওৱগৰৰ পৰচণড ঢ;\f + \fr 1.13 \ft যিচ ৫৭:২০\f* তক ভৰমণক তৰৰ নিি; সইবৰৰ কৰণকলিৰকলৰ আনৰ সি
\p
\v 14 আদমৰ পৰ সপতম পষ যি হনক,\f + \fr 1.14 \ft আ ৫:২১-২৪; ইব ১১:৫,৬\f* তকৰ উদিৰচৰ কৰিিল, “চ, পৰভিজৰ অযত অযত পবিৰ লকৰ স,
\v 15 সকলকৰ সধ-বিৰ কৰিবল আৰ ভকিন সকলিজৰ সকল ভকিন কযৰ দই যি ভকি লঙঘন কৰি আৰ ভকিন পৰ বিি কঠিন কথ ক’ল, সই সকলৰ বিষয়ত থকষৰ পৰমণ দিবল আহিল৷”
\v 16 তক বিদক, সব-ভয নিদক আৰিজ নিজ অভিষৰ অন; তকৰ ম গৰব-কথ কয়; তভৰ অৰহক মৰশ কৰ
\p
\v 17 কি, হিয় সকল, আমৰ পৰভটৰ পচনি সকলবত কথ আপৱৰণ কৰক;
\v 18 ত আপকক ক’ল, “শষ-কলত নিজ নিজ ভকিন অভিষৰদৰ চলিপক সকল উপসিত হ’ব।”
\v 19 তক দলভদ কৰ আৰ ইনিসকত। তক পবিৰ আত নথক
\p
\v 20 কি, হিয় সকল, আপিজৰ পৰম পবিৰ বিসৰপ ভিিলত নিজক গি লওক আৰ পবিৰ আতত পথন কৰক;
\v 21 ঈশবৰৰ পমক ধৰিখক আৰ অননত জৱনৰ অৰ, আমৰ পৰভটৰ দয় অপ কৰিকক।
\p
\v 22 আৰি সকল সনহ কৰ, এনক সকলক দয় কৰক;
\v 23 কিকক জইৰ পৰপ মি আনি ৰক কৰক আৰিন লকক ভয দয় কৰক, মসৰ দ কলঙিত বসৰ ঘিণ কৰক।
\p
\v 24 এতিি জন আপকক বৰ পৰ ধৰিিবল সমরথ আৰৰ পৰতপৰ আগত নি অসম আননদৰ স উপসিত কৰিবলও সমৰথ,
\v 25 তই একমর ঈশবৰ, আমৰ তণকর; পরভটৰ দই মহি, মহতব, অধিৰ আৰষমত, যগৰ পবত আৰ এতি আৰিৰকলল হওক। আমন।